Vishay/Dale RWR89SR464FPRSL
RWR89SR464FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR464FPRSL
Brief Description
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR464FPRSL.pdf
Availability of RWR89SR464FPRSL
QUANTITY
RWR89SR464FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR464FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR464FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.464
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR464FPRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR464FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR464FPRSL Details Description
Related parts for RWR89SR464FPRSL
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 43POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 45 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf