Hirose Electric Co Ltd FX11LB-100P/10-SV(71)
FX11LB-100P/10-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-100P/10-SV(71)
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-100P/10-SV(71).pdf
Availability of FX11LB-100P/10-SV(71)
QUANTITY
FX11LB-100P/10-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-100P/10-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-100P/10-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package1
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-100P/10-SV(71)
Related LinksFX11LB-100, FX11LB-100P/10-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-100P/10-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LB-100P/10-SV(71)
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/15/270F SN GN BX datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 187MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf