Vicor Corporation V48C3V3M50BS
V48C3V3M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3M50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3M50BS.pdf
Availability of V48C3V3M50BS
QUANTITY
V48C3V3M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3M50BS
Internal Part NumberEIS-V48C3V3M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W