Hirose Electric Co Ltd FX11LB-100S/10-SV(71)
FX11LB-100S/10-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-100S/10-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 100POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-100S/10-SV(71).pdf
Availability of FX11LB-100S/10-SV(71)
QUANTITY
FX11LB-100S/10-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-100S/10-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-100S/10-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package1
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-100S/10-SV(71)
Related LinksFX11LB-100, FX11LB-100S/10-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-100S/10-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LB-100S/10-SV(71)
FAN BLOWER 97X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
SENS PROX M12 3MM DC2W-NO SHIELD datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/GRY 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
COUPLER 3DB 180DEG 600MHZ-1.2GHZ datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HDM 5EMPO180F T&G datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf