Hirose Electric Co Ltd FX11LB-80P/8-SV(71)
FX11LB-80P/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-80P/8-SV(71)
Brief Description
CONN HEADER 80POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-80P/8-SV(71).pdf
Availability of FX11LB-80P/8-SV(71)
QUANTITY
FX11LB-80P/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-80P/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-80P/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package70
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-80P/8-SV(71)
Related LinksFX11LB-80, FX11LB-80P/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-80P/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LB-80P/8-SV(71)
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf