Hirose Electric Co Ltd FX12B-40P-0.4SV(30)
FX12B-40P-0.4SV(30) picture photo
Mfg. Part Number
FX12B-40P-0.4SV(30)
Brief Description
CONN PLUG 40POS 0.4MM SMD SHIELD
Datasheet Download
FX12B-40P-0.4SV(30).pdf
Availability of FX12B-40P-0.4SV(30)
QUANTITY
FX12B-40P-0.4SV(30) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX12B-40P-0.4SV(30)
Internal Part NumberEIS-FX12B-40P-0.4SV(30)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX12B-40P-0.4SV(30)
Related LinksFX12B-40P, FX12B-40P-0.4SV(30) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX12B-40P-0.4SV(30) Details Description
Related parts for FX12B-40P-0.4SV(30)
SIDAC BIDIR 140V 1000A DO-214AA datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
TIMER DGTL 4DIGIT DISPLAY 8PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 670MA 730 MOHM datasheet.pdf
OSC TCXO 51.84MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
PLINTH FRONT/BACK 100MM datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf