Hirose Electric Co Ltd FX12B-40S-0.4SV
FX12B-40S-0.4SV picture photo
Mfg. Part Number
FX12B-40S-0.4SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD SHIELD
Datasheet Download
FX12B-40S-0.4SV.pdf
Availability of FX12B-40S-0.4SV
QUANTITY
FX12B-40S-0.4SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX12B-40S-0.4SV
Internal Part NumberEIS-FX12B-40S-0.4SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX12B-40S-0.4SV
Related LinksFX12B-4, FX12B-40S-0.4SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX12B-40S-0.4SV Details Description
Related parts for FX12B-40S-0.4SV
RES SMD 412K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20PLCC datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf