Hirose Electric Co Ltd FX12MB-80S-0.4SV
FX12MB-80S-0.4SV picture photo
Mfg. Part Number
FX12MB-80S-0.4SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .4MM SMD
Datasheet Download
FX12MB-80S-0.4SV.pdf
Availability of FX12MB-80S-0.4SV
QUANTITY
FX12MB-80S-0.4SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX12MB-80S-0.4SV
Internal Part NumberEIS-FX12MB-80S-0.4SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3.5mm
Height Above Board0.094" (2.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX12MB-80S-0.4SV
Related LinksFX12MB-8, FX12MB-80S-0.4SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX12MB-80S-0.4SV Details Description
Related parts for FX12MB-80S-0.4SV
CONN HEADER 36POS.100 SINGLE datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR 6-WSOF datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf