Hirose Electric Co Ltd FX16-31S-0.5SH(30)
FX16-31S-0.5SH(30) picture photo
Mfg. Part Number
FX16-31S-0.5SH(30)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
Connector Receptacle 31 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
FX16-31S-0.5SH(30).pdf
Availability of FX16-31S-0.5SH(30)
QUANTITY
FX16-31S-0.5SH(30) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX16-31S-0.5SH(30)
Internal Part NumberEIS-FX16-31S-0.5SH(30)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesFX16
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions31
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX16-31S-0.5SH(30)
Related LinksFX16-31S-, FX16-31S-0.5SH(30) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX16-31S-0.5SH(30) Details Description
Related parts for FX16-31S-0.5SH(30)
TRANSF LINE MATCHING 4W 3.2OHM datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 250MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CARTRIDGE D 150A datasheet.pdf