Hirose Electric Co Ltd FX18-100S-0.8SV20
FX18-100S-0.8SV20 picture photo
Mfg. Part Number
FX18-100S-0.8SV20
Brief Description
CONN RCPT 100POS 0.8MM
Datasheet Download
FX18-100S-0.8SV20.pdf
Availability of FX18-100S-0.8SV20
QUANTITY
FX18-100S-0.8SV20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX18-100S-0.8SV20
Internal Part NumberEIS-FX18-100S-0.8SV20
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.648" (16.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX18-100S-0.8SV20
Related LinksFX18-100, FX18-100S-0.8SV20 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX18-100S-0.8SV20 Details Description
Related parts for FX18-100S-0.8SV20
RES 27K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 30-14 AWG datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf