Hirose Electric Co Ltd FX20-120S-0.5SV
FX20-120S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FX20-120S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 120POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-120S-0.5SV.pdf
Availability of FX20-120S-0.5SV
QUANTITY
FX20-120S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-120S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FX20-120S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductFX20 Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights15mm, 20mm
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-120S-0.5SV
Related LinksFX20-12, FX20-120S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-120S-0.5SV Details Description
Related parts for FX20-120S-0.5SV
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS PROX M18 4MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP-BJ datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf