Hirose Electric Co Ltd FX20-140S-0.5SV
FX20-140S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FX20-140S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 140POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-140S-0.5SV.pdf
Availability of FX20-140S-0.5SV
QUANTITY
FX20-140S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-140S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FX20-140S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights15mm, 20mm
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-140S-0.5SV
Related LinksFX20-14, FX20-140S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-140S-0.5SV Details Description
Related parts for FX20-140S-0.5SV
50 PIN CHAMP LATCH PLUG-SCREW datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 2.4V 700MAH datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 338NFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
REMOVAL TL,RCPT HSG, 20 COL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf