Hirose Electric Co Ltd FX20-60P-0.5SV15(10)
FX20-60P-0.5SV15(10) picture photo
Mfg. Part Number
FX20-60P-0.5SV15(10)
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-60P-0.5SV15(10).pdf
Availability of FX20-60P-0.5SV15(10)
QUANTITY
FX20-60P-0.5SV15(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-60P-0.5SV15(10)
Internal Part NumberEIS-FX20-60P-0.5SV15(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights15mm, 25mm
Height Above Board0.519" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-60P-0.5SV15(10)
Related LinksFX20-60P-0, FX20-60P-0.5SV15(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-60P-0.5SV15(10) Details Description
Related parts for FX20-60P-0.5SV15(10)
CONN RCPT .100" 14POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 100V TO-269AA datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2KN/110 AR UC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 50A 700V FAST datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf