Hirose Electric Co Ltd FX20-80P-0.5SV15(10)
FX20-80P-0.5SV15(10) picture photo
Mfg. Part Number
FX20-80P-0.5SV15(10)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 80POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-80P-0.5SV15(10).pdf
Availability of FX20-80P-0.5SV15(10)
QUANTITY
FX20-80P-0.5SV15(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-80P-0.5SV15(10)
Internal Part NumberEIS-FX20-80P-0.5SV15(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights15mm, 25mm
Height Above Board0.519" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-80P-0.5SV15(10)
Related LinksFX20-80P-0, FX20-80P-0.5SV15(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-80P-0.5SV15(10) Details Description
Related parts for FX20-80P-0.5SV15(10)
RES SMD 49.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 257TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND AMB OIL TIGHT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
LED SHUEN WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf