Hirose Electric Co Ltd FX22-50S-0.5SH
FX22-50S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FX22-50S-0.5SH
Brief Description
CONN RCPT 0.5MM 50POS RA SMD
Datasheet Download
FX22-50S-0.5SH.pdf
Availability of FX22-50S-0.5SH
QUANTITY
FX22-50S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FX22-50S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FX22-50S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX22 Series Connector
Standard Package700
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX22
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX22-50S-0.5SH
Related LinksFX22-50, FX22-50S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX22-50S-0.5SH Details Description
Related parts for FX22-50S-0.5SH
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 16POS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 22 datasheet.pdf
CAP ARRAY 6800PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 33POS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M40 datasheet.pdf
SL-SMT5.00/23/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
TEST OBJECT 40 MM DIAMETER datasheet.pdf