Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-100-R
HCM1305-100-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10.0UH 16.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-100-R.pdf
Availability of HCM1305-100-R
QUANTITY
HCM1305-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-100-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-100-R
Related LinksHCM130, HCM1305-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-100-R Details Description
Related parts for HCM1305-100-R
FUSE BRD MNT 3A 32VAC 35VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
84210 M1/G SPACER datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM SMD datasheet.pdf