Hirose Electric Co Ltd FX22-80S-0.5SH
FX22-80S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FX22-80S-0.5SH
Brief Description
CONN RCPT 0.5MM 80POS RA SMD
Datasheet Download
FX22-80S-0.5SH.pdf
Availability of FX22-80S-0.5SH
QUANTITY
FX22-80S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FX22-80S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FX22-80S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX22 Series Connector
Standard Package700
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX22
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX22-80S-0.5SH
Related LinksFX22-80, FX22-80S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX22-80S-0.5SH Details Description
Related parts for FX22-80S-0.5SH
RES 102K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 550MA 210 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf