Fox Electronics FX252BS-20.000
FX252BS-20.000 picture photo
Mfg. Part Number
FX252BS-20.000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FX252BS-20.000.pdf
Availability of FX252BS-20.000
QUANTITY
FX252BS-20.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX252BS-20.000
Internal Part NumberEIS-FX252BS-20.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFX252B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX252BS-20.000
Related LinksFX252BS, FX252BS-20.000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FX252BS-20.000 Details Description
Related parts for FX252BS-20.000
IC 440MA POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X6S 0201 datasheet.pdf