Hirose Electric Co Ltd FX4B1-32P-1.27SV(71)
FX4B1-32P-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B1-32P-1.27SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 32POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B1-32P-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4B1-32P-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4B1-32P-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B1-32P-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4B1-32P-1.27SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions32
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B1-32P-1.27SV(71)
Related LinksFX4B1-32P-, FX4B1-32P-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B1-32P-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4B1-32P-1.27SV(71)
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10MM 3POS IP67 W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf