Hirose Electric Co Ltd FX4B2-20S-1.27SV(93)
FX4B2-20S-1.27SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B2-20S-1.27SV(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B2-20S-1.27SV(93).pdf
Availability of FX4B2-20S-1.27SV(93)
QUANTITY
FX4B2-20S-1.27SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B2-20S-1.27SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX4B2-20S-1.27SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B2-20S-1.27SV(93)
Related LinksFX4B2-20S-, FX4B2-20S-1.27SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B2-20S-1.27SV(93) Details Description
Related parts for FX4B2-20S-1.27SV(93)
IC MCU 8K USB LS MCU 24-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ISOLATED TRIGGER PROBE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 1V SD 28WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
680UF 63V 15X30MM 85C 8000H datasheet.pdf