ITT Cannon, LLC KJB0T25F61JD
KJB0T25F61JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25F61JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T25F61JD.pdf
Availability of KJB0T25F61JD
QUANTITY
KJB0T25F61JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25F61JD
Internal Part NumberEIS-KJB0T25F61JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25F61JD
Related LinksKJB0T2, KJB0T25F61JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25F61JD Details Description
Related parts for KJB0T25F61JD
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT RUBBER DUCK 5DBI NM RA CONN datasheet.pdf
CABLE STR MALE/MALE 3POS 6M datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 160MA 2 OHM SMD datasheet.pdf