Hirose Electric Co Ltd FX4B3-20P-1.27SV(71)
FX4B3-20P-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B3-20P-1.27SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B3-20P-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4B3-20P-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4B3-20P-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B3-20P-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4B3-20P-1.27SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B3-20P-1.27SV(71)
Related LinksFX4B3-20P-, FX4B3-20P-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B3-20P-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4B3-20P-1.27SV(71)
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMP datasheet.pdf
PILOT LIGHT RECT RED 24VDC datasheet.pdf
FILTER SAW 1.57542GHZ SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLK 22POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
CONV DC/DC 36W 5-15V NEG ON/OFF datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf