Hirose Electric Co Ltd FX4BH-40S-1.27SV(71)
FX4BH-40S-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4BH-40S-1.27SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4BH-40S-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4BH-40S-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4BH-40S-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4BH-40S-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4BH-40S-1.27SV(71)
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4BH-40S-1.27SV(71)
Related LinksFX4BH-40S-, FX4BH-40S-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4BH-40S-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4BH-40S-1.27SV(71)
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SEN SCR 600V .8A 500A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf