Hirose Electric Co Ltd FX4C-40P-1.27DSAL(71)
FX4C-40P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-40P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C-40P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C-40P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C-40P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-40P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C-40P-1.27DSAL(71)
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C-40P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C-40P-1, FX4C-40P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C-40P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C-40P-1.27DSAL(71)
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf