Hirose Electric Co Ltd FX4C-40P-1.27DSAL(98)
FX4C-40P-1.27DSAL(98) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-40P-1.27DSAL(98)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C-40P-1.27DSAL(98).pdf
Availability of FX4C-40P-1.27DSAL(98)
QUANTITY
FX4C-40P-1.27DSAL(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-40P-1.27DSAL(98)
Internal Part NumberEIS-FX4C-40P-1.27DSAL(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)