Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC86R6
RNF18FTC86R6 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC86R6
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC86R6.pdf
Availability of RNF18FTC86R6
QUANTITY
RNF18FTC86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC86R6
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC86R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC86R6
Related LinksRNF18F, RNF18FTC86R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC86R6 Details Description
Related parts for RNF18FTC86R6
FIXED IND 560NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
KNIFE SLEEVING CUTTER datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A SC-73 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 310K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 250V EMI 20A datasheet.pdf