Hirose Electric Co Ltd FX4C-68S-1.27DSA(71)
FX4C-68S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C-68S-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN RECEPT 68POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C-68S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C-68S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C-68S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C-68S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C-68S-1.27DSA(71)
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 8mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C-68S-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C-68S-1, FX4C-68S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C-68S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C-68S-1.27DSA(71)
LED 10X10MM YELLOW 1W XPOWER SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 85MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
KABELVERSCHRAUBUNG M20 (6,5-4,0 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 52POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf