Hirose Electric Co Ltd FX4C1-20P-1.27DSA(71)
FX4C1-20P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C1-20P-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C1-20P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C1-20P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C1-20P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C1-20P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C1-20P-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)