Hirose Electric Co Ltd FX4C2-20S-1.27DSA(71)
FX4C2-20S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C2-20S-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C2-20S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C2-20S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C2-20S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C2-20S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C2-20S-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C2-20S-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C2-20S-, FX4C2-20S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C2-20S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C2-20S-1.27DSA(71)
MOSFET N-CH 100V 4.3A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 12A datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS POTTING W/PINS datasheet.pdf
DC POWER RELAY datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 7.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf