Hirose Electric Co Ltd FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
FX4C2-20S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C2-20S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C2-20S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C2-20S-1, FX4C2-20S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C2-20S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C2-20S-1.27DSAL(71)
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
SCREW RETAINER MALE 4-40 THREAD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 900MA 205 MOHM datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf