Hirose Electric Co Ltd FX4C2-60S-1.27DSA(71)
FX4C2-60S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C2-60S-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C2-60S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C2-60S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C2-60S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C2-60S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C2-60S-1.27DSA(71)
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C2-60S-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C2-60S-, FX4C2-60S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C2-60S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C2-60S-1.27DSA(71)
IC CPLD 128MC 20NS 100TQFP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CABLE SMA R/A PLUG-PLUG RG58 24" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf