Hirose Electric Co Ltd FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
FX4C2-60S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C2-60S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C2-60S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C2-60S-1, FX4C2-60S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C2-60S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C2-60S-1.27DSAL(71)
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC COMPAR LP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf