Hirose Electric Co Ltd FX4C3-20P-1.27DSA(71)
FX4C3-20P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-20P-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-20P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C3-20P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C3-20P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-20P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-20P-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 10mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-20P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C3-20P-, FX4C3-20P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-20P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C3-20P-1.27DSA(71)
IC CTRLR HOUSEKEEPING 20SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 3A TO-126 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NO M8 datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 9.9 + 9.9M datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 100MA 4.8 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 800A DISC 5MM datasheet.pdf