Rohm Semiconductor MCR006YZPF10R0
MCR006YZPF10R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF10R0.pdf
Availability of MCR006YZPF10R0
QUANTITY
MCR006YZPF10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF10R0
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF10R0
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF10R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF10R0 Details Description
Related parts for MCR006YZPF10R0
XFRMR LAMINATED 2.8VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
TOOL HEAD CRIMP 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS PIN STRGHT datasheet.pdf
T68 GRAPHITE 120X90X0.05MM W/ADH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W datasheet.pdf