SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1060A1240F01
MENB1060A1240F01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1060A1240F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Datasheet Download
MENB1060A1240F01.pdf
Availability of MENB1060A1240F01
QUANTITY
MENB1060A1240F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1060A1240F01
Internal Part NumberEIS-MENB1060A1240F01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1060
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1060A1240F01
MENB1060A1240F01 Details Description
Related parts for MENB1060A1240F01
CONN PLUG 15POS .084 datasheet.pdf