Hirose Electric Co Ltd FX4C3-52P-1.27DSA(71)
FX4C3-52P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-52P-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-52P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C3-52P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C3-52P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-52P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-52P-1.27DSA(71)
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 10mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-52P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C3-52P-, FX4C3-52P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-52P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C3-52P-1.27DSA(71)
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KEYLOCK SWITCH datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 830MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf