Hirose Electric Co Ltd FX5-60P-DSL(71)
FX5-60P-DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX5-60P-DSL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS 1MM R/A GOLD
Datasheet Download
FX5-60P-DSL(71).pdf
Availability of FX5-60P-DSL(71)
QUANTITY
FX5-60P-DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX5-60P-DSL(71)
Internal Part NumberEIS-FX5-60P-DSL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX5
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX5-60P-DSL(71)
Related LinksFX5-60P, FX5-60P-DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX5-60P-DSL(71) Details Description
Related parts for FX5-60P-DSL(71)
TRANS NPN 20V 2A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DSUB FE STR SLD CONTACT 40A PWR datasheet.pdf
LU 10.16/03/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
17W2 MA ANG_20 A S4, METAL BRACK datasheet.pdf