Hirose Electric Co Ltd FX5-80S3C-DSAL(72)
FX5-80S3C-DSAL(72) picture photo
Mfg. Part Number
FX5-80S3C-DSAL(72)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS
Datasheet Download
FX5-80S3C-DSAL(72).pdf
Availability of FX5-80S3C-DSAL(72)
QUANTITY
FX5-80S3C-DSAL(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX5-80S3C-DSAL(72)
Internal Part NumberEIS-FX5-80S3C-DSAL(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX5
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.366" (9.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX5-80S3C-DSAL(72)
Related LinksFX5-80S3C, FX5-80S3C-DSAL(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX5-80S3C-DSAL(72) Details Description
Related parts for FX5-80S3C-DSAL(72)
INDUCT ARRAY 2 COIL 48.62UH SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
IC XCVR 3V 2-SPEED ETHER 64LQFP datasheet.pdf
IC COMPAR HS DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V WHITE datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 32VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8CDIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE CLAMP NAT 0.48" datasheet.pdf