Hirose Electric Co Ltd FX6-100P-0.8SV(91)
FX6-100P-0.8SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-100P-0.8SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6-100P-0.8SV(91).pdf
Availability of FX6-100P-0.8SV(91)
QUANTITY
FX6-100P-0.8SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-100P-0.8SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX6-100P-0.8SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-100P-0.8SV(91)
Related LinksFX6-100P-, FX6-100P-0.8SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-100P-0.8SV(91) Details Description
Related parts for FX6-100P-0.8SV(91)
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 15A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 454MA 700 MOHM datasheet.pdf