Hirose Electric Co Ltd FX6-20S-0.8SV(92)
FX6-20S-0.8SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-20S-0.8SV(92)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-20S-0.8SV(92).pdf
Availability of FX6-20S-0.8SV(92)
QUANTITY
FX6-20S-0.8SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-20S-0.8SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX6-20S-0.8SV(92)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-20S-0.8SV(92)
Related LinksFX6-20S-, FX6-20S-0.8SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-20S-0.8SV(92) Details Description
Related parts for FX6-20S-0.8SV(92)
IC ADC 12BIT SAMPL SHTDWN 24SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A TO268AA datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
112135-0001 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT 100A datasheet.pdf