Hirose Electric Co Ltd FX6-50P-0.8SV2(93)
FX6-50P-0.8SV2(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-50P-0.8SV2(93)
Brief Description
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6-50P-0.8SV2(93).pdf
Availability of FX6-50P-0.8SV2(93)
QUANTITY
FX6-50P-0.8SV2(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-50P-0.8SV2(93)
Internal Part NumberEIS-FX6-50P-0.8SV2(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 9mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-50P-0.8SV2(93)
Related LinksFX6-50P-0, FX6-50P-0.8SV2(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-50P-0.8SV2(93) Details Description
Related parts for FX6-50P-0.8SV2(93)
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DSUB 8W8 F PCB G CAD datasheet.pdf
EVAL BOARD QPI-8LZ DOSA STYLE datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
TOOL CRIMP CHS STANDARD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf