Hirose Electric Co Ltd FX6-60P-0.8SV1(71)
FX6-60P-0.8SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-60P-0.8SV1(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6-60P-0.8SV1(71).pdf
Availability of FX6-60P-0.8SV1(71)
QUANTITY
FX6-60P-0.8SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-60P-0.8SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX6-60P-0.8SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-60P-0.8SV1(71)
Related LinksFX6-60P-0, FX6-60P-0.8SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-60P-0.8SV1(71) Details Description
Related parts for FX6-60P-0.8SV1(71)
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
BLZP 5.08/13/90LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf