Hirose Electric Co Ltd FX6-60S-0.8SV(93)
FX6-60S-0.8SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-60S-0.8SV(93)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-60S-0.8SV(93).pdf
Availability of FX6-60S-0.8SV(93)
QUANTITY
FX6-60S-0.8SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-60S-0.8SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX6-60S-0.8SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-60S-0.8SV(93)
Related LinksFX6-60S-, FX6-60S-0.8SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-60S-0.8SV(93) Details Description
Related parts for FX6-60S-0.8SV(93)
SWITCHLOCK SP 4A 2POS BLACK datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 0.15" 4CHAR ORANGE datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 18.5VOUT 10W datasheet.pdf
9+9 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM BLU DIFF 6" datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 75OHM SOLDER datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V AMBER datasheet.pdf