Hirose Electric Co Ltd FX6A-20P-0.8SV(93)
FX6A-20P-0.8SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20P-0.8SV(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-20P-0.8SV(93).pdf
Availability of FX6A-20P-0.8SV(93)
QUANTITY
FX6A-20P-0.8SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20P-0.8SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20P-0.8SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20P-0.8SV(93)
Related LinksFX6A-20P-, FX6A-20P-0.8SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20P-0.8SV(93) Details Description
Related parts for FX6A-20P-0.8SV(93)
IC REG BOOST ADJ 1.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 385MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 45W QUAD 23SIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 40CH SER 100-CSPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS IDC SMD 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf