Hirose Electric Co Ltd FX6A-20P-0.8SV1(93)
FX6A-20P-0.8SV1(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20P-0.8SV1(93)
Brief Description
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD
Datasheet Download
FX6A-20P-0.8SV1(93).pdf
Availability of FX6A-20P-0.8SV1(93)
QUANTITY
FX6A-20P-0.8SV1(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20P-0.8SV1(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20P-0.8SV1(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20P-0.8SV1(93)
Related LinksFX6A-20P-, FX6A-20P-0.8SV1(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20P-0.8SV1(93) Details Description
Related parts for FX6A-20P-0.8SV1(93)
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
MOD PWR INLET MED FILTER 2A PNL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 16-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 175OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY ETHERNET CIRC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf