Hirose Electric Co Ltd FX6A-20S-0.8SV(71)
FX6A-20S-0.8SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20S-0.8SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-20S-0.8SV(71).pdf
Availability of FX6A-20S-0.8SV(71)
QUANTITY
FX6A-20S-0.8SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20S-0.8SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20S-0.8SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20S-0.8SV(71)
Related LinksFX6A-20S-, FX6A-20S-0.8SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20S-0.8SV(71) Details Description
Related parts for FX6A-20S-0.8SV(71)
IC MOSFET DRIVER 6A INV 8SOIC datasheet.pdf
ACTUATOR SIM ROLLER SB SUFFIX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 40V 5A ITO220AB datasheet.pdf
HPC RECEPTACLE MOUNTED-GUIDE PIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
ULTRASONIC SWITCH datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf
DC POWER CORD - 2M datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
ADAPTER AC SW 2POLAR 16V datasheet.pdf