Hirose Electric Co Ltd FX6A-40S-0.8SV2(93)
FX6A-40S-0.8SV2(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-40S-0.8SV2(93)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-40S-0.8SV2(93).pdf
Availability of FX6A-40S-0.8SV2(93)
QUANTITY
FX6A-40S-0.8SV2(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-40S-0.8SV2(93)
Internal Part NumberEIS-FX6A-40S-0.8SV2(93)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-40S-0.8SV2(93)
Related LinksFX6A-40S-, FX6A-40S-0.8SV2(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-40S-0.8SV2(93) Details Description
Related parts for FX6A-40S-0.8SV2(93)
IC DAC 8BIT QUAD R-R 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL INDENTOR datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RJI CABLE 8XAWG27/7 PCRAND PP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 800W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf