Hirose Electric Co Ltd FX6A-50S-0.8SV2(71)
FX6A-50S-0.8SV2(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-50S-0.8SV2(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 50POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-50S-0.8SV2(71).pdf
Availability of FX6A-50S-0.8SV2(71)
QUANTITY
FX6A-50S-0.8SV2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-50S-0.8SV2(71)
Internal Part NumberEIS-FX6A-50S-0.8SV2(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)