Hirose Electric Co Ltd FX8-100P-SV(92)
FX8-100P-SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-100P-SV(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-100P-SV(92).pdf
Availability of FX8-100P-SV(92)
QUANTITY
FX8-100P-SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-100P-SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX8-100P-SV(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.112" (2.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-100P-SV(92)
Related LinksFX8-100, FX8-100P-SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-100P-SV(92) Details Description
Related parts for FX8-100P-SV(92)
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TAB 14-20AWG TIN CRIMP TERM datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf