Hirose Electric Co Ltd FX8-100P-SV1(21)
FX8-100P-SV1(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-100P-SV1(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-100P-SV1(21).pdf
Availability of FX8-100P-SV1(21)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX8-100P-SV1(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-100P-SV1(21)
Internal Part NumberEIS-FX8-100P-SV1(21)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.152" (3.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-100P-SV1(21)
Related LinksFX8-100P, FX8-100P-SV1(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-100P-SV1(21) Details Description
Related parts for FX8-100P-SV1(21)
IC MPU SUPERVISORY 4.0V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
T CLAMP-T5 SERIES MAX DIA .313'' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
DPDT ROCKER SWITCH datasheet.pdf
63313A113 COVER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf